08 stycznia 2021

Komunikat Sołtysa

PILNUJ SWOJEGO PSA !!!!

Jeśli sytuacja się nie zmieni będzie powiadamiana Straż Miejska.

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymywaliśmy  zgłoszenia o biegających bez nadzoru psach. Przypominamy, że to na właścicielu czworonoga spoczywa odpowiedzialność za swojego pupila. Pamiętajmy, że konsekwencje zdarzeń z udziałem zwierząt mogą być tragiczne zarówno dla nich, jak i dla osób postronnych.

Apelujemy do mieszkańców Jankowic o dołożenie wszelkich starań i wykazanie szczególnej troski, aby ich pupile nie pozostawały bez opieki, a w szczególności nie biegały bez nadzoru po terenach ogólnodostępnych i uczęszczanych przez inne osoby. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w tym psy, są zobowiązane, pod rygorem odpowiedzialności prawnej, do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności. Ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie swoich zwierząt.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Nie zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Aby uniknąć opisanych powyżej sytuacji zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności i zastosowanie się do poniższych rad:

- w trakcie spaceru trzymajmy swojego pupila na smyczy, jeśli pies, może być szczególnie niebezpieczny – właściciel ma obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności, tj. trzymania psa na smyczy i w kagańcu,

- nie wypuszczajmy psów z domu bez opieki, nie zwalniajmy ich ze smyczy w miejscach publicznych,

- nie pozwólmy, aby zwierzęta przebywały w miejscach zabaw dla dzieci,

- pamiętajmy o obowiązku szczepień swojego psa,

- zabezpieczmy odpowiednio ogrodzenie posesji, jak i kojec, w którym zwierzę się znajduje, tak aby nie mógł się przez nie przedostać.

Pamiętajmy, że nasze zaniedbania mogą być tragiczne zarówno dla psów, jak i dla osób postronnych.

 

WITAMY

 

 

NA STRONIE PARAFII

 

IZYDORA

 

 

W JANKOWICACH